Více než 80% žen si stěžuje na stav svých vlasů. Většina z nich si myslí, že jak vlasy, tak pokožka hlavy stojí za jejich problémy. Přes 50% žen a mužů bojuje s přespřílišným vypadáváním vlasů.
Ženy již dlouhou dobu hledají řešení, které by jim s jejich trápením pomohlo. Často přitom padají do pasti, kterou nastražila celá řada reklam a lživých tvrzení tradičních kosmetických přípravků.
Pravdou zkrátka je, že žádný šampon, maska, kondicionér ani podobný produkt, vám s problémy s vlasy nepomůže. Existuje ale alternativa, která je zejména na Východě známá již po staletí.
Přírodní oleje
Oleje používají ženy z oblastí Asie, Afriky a Jižní Ameriky již velice dlouhou dobu. Například v Indii je velice oblíbená Ájurvédská medicína, která popisuje sílu přírodních olejů do detailu. Oleje se získávají ze semen, minerálů, živočichů a rostlin. Obsahují přitom velké množství vitaminů a mikroživin, které jsou naprosto nezbytné pro správný chod vlasů. Pro pochopení síly přírodních olejů ale nepotřebujeme studovat Ájurvédskou filozofii, postačí nám několik málo odstavců.
Kromě vitaminů a minerálů obsahují oleje také mastné kyseliny, je to přeci jen jejich hlavní složka. Správná rovnováha omega-kyselin garantuje krásné a zdravé vlasy.
Existuje velké množství přírodních olejů. Každý z nich má přitom jiný podíl mastných kyselin. Jak si vybrat ty správné?
Následující článek vám pomůže pochopit rozdíly mezi různými vlasovými oleji a také vlasovými typy. Po jeho přečtení zjistíte, jaké oleje se hodí právě k vašim vlasům.
Jak se od sebe vlasové typy liší?
Kromě viditelných rozdílů (světlé, tmavé, vlnité, kudrnaté, husté, řídké), mají vlasy i odlišnou vnitřní a vnější strukturu. Stav vlasových kutikul přitom přímo určuje schopnost vlasů přijímat a udržovat živiny. Kutikuly jsou první a jedinou ochranou před působením toxinů a dalších škodlivin. Kutikuly chrání vlasy před poškozením: jsou takovými bránami vlasů, které nedovolí nezvaným hostům, aby pronikli do vlasů. Často jsme ale vůči našim vlasům až příliš nešetrní a tak tuto bariéru napadáme buďto chemickými přípravky, mechanickým poškozením či fyzikálními vlivy. Může se jednat o častý problém, jelikož chemii obstarají špatné šampony, mechanické poškození zase agresivní sušení ručníkem a fyzikální faktor například UV záření, které na vás dopadá kdykoliv se vystavíte slunci. Kromě toho vlasům vadí i znečištění vzduchu, stres, farmakologické látky a mnoho dalších vlivů. Vlasy to dnes opravdu nemají jednoduché.
Zdraví vlasů se odvíjí od naší schopnosti se o vlasy starat. Čím poškozenější vlasy jsou, tím zvýšenější jsou vlasové kutikuly. My tento stav bereme jako vlasovou porozitu.
Tři typy vlasové porozity
Před diskuzí o vlasové péči a stavu vlasů, si musíme definovat slovo vlasová porozita. Jedině pak budeme schopní lépe pochopit, jak ji snižovat a jak se o vlasy s určitou porozitou starat.
Existují celkem tři typy porozity:
- Vlasy s nízkou porozitou – kutikuly jsou přitisklé k samotnému vlasu. Tyto vlasy jsou husté, těžké a občas problémové. Nemají dostatek objemu, odolávají stylingu a nedají se příliš úspěšně barvit. Nízká porozita se charakterizuje přespřílišnou sekrecí mazu a tvorbou lupů.
- Vlasy se střední porozitou – ani zdravé (nízká porozita) ani příliš poškozené (vysoká porozita). Vlasy vypadají hezky, dokud se nezačnou kadeřit. Vlasy jsou často jemné, suché a matné.
- Vlasy s vysokou porozitou – tento typ vlasů má odstávající folikuly, které dovolí vstup do vlasu téměř jakékoliv látce. Tyto vlasy jsou zcela bez lesku, jsou matné, řídké, viditelně namáhané a slabé.
Jak si vyberete olej, který se hodí k vaší porozitě?
Každá z vlasových porozit signalizuje jiný stav vlasů. Musíte si tak vybrat produkt, který se o vlasy určitého typu efektivně postará.
Velikost otvorů a prostorů mezi kutikulami je vždy různá. Pokud jsou velké, potřebujeme olej, který je tvořen většími částicemi. Díky různým omega-kyselinám máme na výběr z celé řady různě velkých molekul.
Správně vybraný olej bude fungovat jako takový zámek, který uzamkne otvory mezi kutikulami. Vlasy tak budou chráněny proti negativním vlivům a budou jim efektivně dodány všechny potřebné živiny.
Přečtěte si, jaké omega-kyseliny a oleje se hodí k určitým vlasovým porozitám:
- Vlasy s nízkou porozitou mají rády malé částice, včetně nasycených kyselin. Tyto oleje jsou tvořeny malými částicemi: kokosový olej, máslo shea a olej babassu
- Střední porozita si velebí v přítomnosti středně velkých, polo-nenasycených molekul. Omega-7 a omega-9 mastné kyseliny obsahují tyto molekuly. Lze je nalézt v: makadamovém oleji, arganovém oleji, jojobovém oleji, mandlovém oleji, mandarinkovém oleji a kaméliovém oleji.
- Vlasy s vysokou porozitou obsahují velké otvory mezi kutikulami, které vyžadují ty největší částice. Proto nám pomohou omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Tyto jsou obsažené v safronovém oleji, slunečnicovém oleji, růžovém oleji, cedrovém oleji a oleji z černého semínka.